KALIGRAFIA
JAPOŃSKA
W POZNANIU

Maho Ikushima

Moja przygoda z kaligrafią zaczęła się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Po raz pierwszy mama mnie do tego namówiła. Niestety na lekcjach nie było zbyt dużo zajęć z kaligrafii, więc postanowiłam zapisać się na zajęcia pozaszkolne, gdzie mogłam się bardziej rozwijać w tym kierunku.

Moja mama w dzieciństwie bardzo chciała się uczyć kaligrafii, ale ponieważ była wtedy wojna, nie miała takiej okazji. Bardzo zatem pragnęła, bym ja nauczyła się pięknie pisać.
Zawsze uważała – i jak również tak myślę - że odznaczanie się pięknym charakterem pisma jest jedną z zalet człowieka.

Naukę kaligrafii kontynuowałam przez cały czas w szkole średniej i na studiach, mimo że nie było to łatwe, ponieważ moi nauczyciele często się zmieniali. Robiłam to, bo naprawdę sprawiało mi to dużo radości. Nigdy jednak nie myślałam o zostaniu artystką. Po studiach rozpoczęłam pracę. Od tamtego czasu również kontynuowałam naukę kaligrafii w Towarzystwie Kaligraficznym „Sakigake”. Kiedy przyjechałam do Polski, przewodniczącym towarzystwa był Pan Seiun Morimoto od którego otrzymałam przybory i który umożliwił mi nauczanie kaligrafii podczas zajęć i prowadzenia warsztatów.

Niestety Pan Morimoto zmarł w 2005 roku i od tamtej pory dzięki Państwu Wendland przez rok raz w miesiącu prowadziłam zajęcia w Centrum Sztuki „Inner Spacer.” Dzięki pomocy Hōjuna od trzech lat co miesiąc spotykamy się w świątyni buddyjskiej Engakuin, gdzie uczę kaligrafii i wprowadzam uczestników w kulturę Japonii. Pomysł niniejszej strony zawdzięczam Hōjunowi oraz Pawłowi Prusaczykowi, którzy wyszli z pomysłem jej utworzenia. Paweł Prusaczyk sprawił, że strona mogła powstać. Chciałabym za to z całego serca podziękować.
Moim marzeniem jest, by coraz więcej ludzi w Polsce zainteresowało się kaligrafią i tym samym było coraz więcej prawdziwych jej miłośników.


Calligraphy (background) by Daizo Kaneko